Ana Sayfa / BILGI / Pratik bilgiler / Ağız Gargarası Nasıl Yapılır?
pratik bilgiler superonline eu

Ağız Gargarası Nasıl Yapılır?

Ağız Gargarası Nasıl Yapılır?

Ağız Gargarası Nasıl Yapılır?

Temel olarak diş fırçalama ve diş ipi kullanımıyla ağız bakımını gerçekleştiririz. Kendimizi ferah ve konforlu hissetmemiz büyük seviyede ağız temizliğimize bağlıdır. Bunun yanında ağız temizliği toplumsal etkileşimde de son aşama mühim bir yer meblağ. Bilhassa ağız kokusu problemi olanlar başkaları ile karşı karşıya iletişime geçerken araya mesafe koymak zorunda bırakılırlar. Bu sebeplerle temel bakımın yanında, ağız gargaraları şeklinde destek bakım ürünlerinin de kullanılması gerekebilir.

Ağız gargarasında temel amaç ağızda kalan gıda artıklarının ağızdan uzaklaştırılmasıdır. Eğer bu atıklar ağızdan uzaklaştırılmazlarsa süratli bir halde bakteri üremesine sebep olup, diş ve diş etlerinin sağlığını negatif etkileyeceklerdir. Bunun yanında bakterilerin faaliyetleri sonucunda ağızda fena kokular da oluşacaktır. Gargara yapmak, diş fırçalamanın ve diş ipi kullanımın yerini tutamaz sadece bu eylemlerin yapılamadığı durumlarda ağız temizliğine destek olarak bakteri üremesini azaltabilir. Bu gargaraların diş fırçalamaya ve diş ipi kullanımına ilave olarak kullanılmasında ise tam bir ağız bakımı sağlandığı söylenebilir.

Gargara kolay olarak ağıza su alınıp, suyun güzelce ağızda çalkalanarak bu su ile birlikte ağızdaki atık besinlerin de dışarı atılması şeklinde gerçekleştirilebilir. Suyun içine bir miktar karbonat atarak bu suyla gargara yapmak daha da etkilidir. Bu şekilde genel olarak diş yüzeylerine sıkı bir halde tutunmayan gıda artıkları ile dil ve damak şeklinde bölgelerdeki gıda artıkları da uzaklaştırılarak genel bir temizlik sağlanmış olur.

Piyasada fazlaca çeşitli ağız bakım suları satılmaktadır. Bu ürünler kullanıldığında, bilhassa fırçanın ulaşamadığı yerlerdeki bakterilerin etkinliğini azaltır ve genel bir temizlik sağlarlar. Sadece bilhassa diş ara yüzleri içinde kalan gıdaları ağızdan uzaklaştıramadıkları için bu temizlik o kadar da kafi değildir. Su tabanlı olan bu ağız gargaraları çeşitli maddelerle renklendirilirler ve değişik aromalar kullanılarak ağızda hoş bir tat ve koku da bırakmaları sağlanır. Bu özellikleriyle birçok tüketici tarafınca tercih edilirler. Ağız sağlığına herhangi bir zararları olmamasına karşın, kimyasal madde içermelerinden dolayı bu ürünler kullanılırken dikkatli olunması gerekir. Azca oranda yutulmaları genel olarak sorun yaratmazken, fazlaca oranda yutulmaları bazı sindirim sistemi problemlerine yol açabilir. Bu şeklinde ürünler, tamamen kullanıcının zevkine bakılırsa seçilebilirler.

Bir de içinde “klorheksidin” şeklinde medikal bileşenler olan ağız gargaraları vardır. Bu gargaralar genel anlamda hekim tavsiyesi ile kullanılırlar. Bu gargaraların içerdikleri bileşenler diş ve diş eti sağlığını destekleyecek yada bir hastalık var ise bunu iyileştirecek özelliktedir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE