Ana Sayfa / BILGI / Yatırım / Bireysel Emekliliğin Faydaları
yatirim superonline eu
yatirim superonline eu

Bireysel Emekliliğin Faydaları

Bireysel Emekliliğin Faydaları

Bireysel Emekliliğin Faydaları

Bireysel emeklilik, hususi sektörde çalışan şirketlerin çalışanlarına sağlanan emeklilik faydalarıdır. Bu faydalar, işverenler tarafınca fon olarak sağlanır ve çalışanlar şirketten emekli olduğunda bu fon onlara ödenir. Bir şirket çalışanlarına iki tip bireysel emeklilik ödemesi yapabilir.

Belirlenmiş Yarar
Belirlenmiş faydalar gelecekte ödeneceği belirtilmiş bireysel emeklilik faydalarıdır. Bu bireysel emeklilik yararları emeklilik planınızın başlangıcında katılım olarak belirtilir. Bu fona katılım işveren tarafınca sağlanır ve çalışanlar sigorta şirketi tarafınca sigortalanır. Faydalar belirlenmiş oranda size ödenir ve iş veren bahsedilen plana bakılırsa katılımları gerçekleştirmelidir.

Belirlenmiş Katılım
Belirlenmiş katılım planı hiçbir faydanın söz verilmediği plandır. Sadece, bir katılım miktarı belirlenebilir. İşvereninizle beraber sizde bu plana katılım sağlayabilirsiniz. Alternatif olarak, iş vereniniz tüm katılımları sağlayabilir ya da tüm katılım sorumluluğunu size bırakabilir. Katılımlar geri dönüşü güvence edebilen yada etmeyen geniş bir yatırım yelpazesinde yapılır. Emekli olduğunuzda, emeklilik planınızda ne var ise onu alırsınız.

Faydalar
Belirlenmiş yarar planlarında en başından itibaren ne alacağınızı bilirsiniz. Gelecekteki alacağınız faydalar mevzusunda hiçbir kafa karışıklığı yada belirsizlik yoktur. Belirlenmiş katılımın faydası ise eğer plandaki yatırımlardan doğru sonuçlar alırsanız belirlenmiş yarar planından daha oldukca parayla emekli olabilirsiniz.

Dezavantajlar
Belirlenmiş yarar planının dezavantajı, bu plana devamlı olarak işveren tarafınca ödeme yapılmasıdır. İşverenin planı ödemek için nakit kaynakları olmalıdır. Devamlı bir finansal kaynakla bile, plan sigorta şirketleri tarafınca güvence altındadır ve düşük bir geri ödemeye haizdir. Böylece, naturel olarak ödenecek para limitlenmiş olur. Belirlenmiş katılım faydalarında ise belirsizlik hakimdir. Gelecekte faydaların ne duruma geleceğini bilmenin hiçbir yöntemi yoktur.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE