Ana Sayfa / Otomobil / İSTANBUL KLASİK OTOMOBİL ŞOVUNA HAZIRLANIYOR
otomobil superonline eu

İSTANBUL KLASİK OTOMOBİL ŞOVUNA HAZIRLANIYOR

Hem üretildiği yıllarda, hem de geçen vakit içinde kendine hususi bir fanatik kitlesi oluşturan klasik otomobiller İstanbul’da buluşuyor. 1886 senesinde üretilen Benz modelinden başlayarak, Batman filmimizde kullanılan Batmobile’e, Hulusi Kentmen’in 1956 model Ford marka otomobilinden, Sürücü Nebahat filmindeki 1952 model Desoto’ya kadar 450’den fazla otomobil ve klasik ticari vasıta, Antika Otomobil Federasyonu (AOF) tarafınca 29 Haziran – 1 Temmuz 2018 tarihleri içinde TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlenecek “Klasik Otomobil Festivali’nde’’ otomobil tutkunlarını nostaljik bir yolculuğa çıkaracak.

Türkiye’nin her noktasından yüzlerce klasik vasıta, ziyaretçilerini minimum yarım yüzyıl öncesine taşırken, festivalde Harry Potter, Marilyn Monroe, Batman, Sadri Alışık, Hulusi Kentmen, Müzeyyen Senar ve birçok ünlünün otomobillerine dokunabilecek ve 50’li 60’lı yılların kamyonlarıyla, otobüsleriyle, kendilerini eski bir filmin içinde bulacaklar.

Türkiye’de İlk Kez Düzenlenecek

Antika Otomobil Federasyonu (AOF) tarafınca Türkiye’de ilk kez düzenlenecek “Klasik Otomobil Festivali’’ öncesindeki tanıtım toplantısında konuşan AOF Genel Sekreteri İlker Tayalı, Türkiye’de ve yurt haricinde etkinlik gösteren klasik vasıta kulüplerinden üyelerin, klasik vasıta koleksiyonerlerinin, galeri sahiplerinin ve klasik severlerin, haiz oldukları en nadide klasiklerini sergileyeceklerini belirtti. Tayalı, Antika Otomobil Federasyonu’nun yurt çapına yayılmış 8 klasik otomobil derneğinin kurucu üyeliğinde 2011 senesinde kurulduğunu ve bugün federasyon bünyesinde 13 derneği bulunduğunu da belirterek şunları söylemiş oldu;

“Antika Otomobil Federasyonu’nun amacı, zamanı kıymeti haiz antika eşya yada klasik motorlu kara taşıtlarının ülkemize kazandırılması, sevdirilmesi ve daha önemlisi otomotiv sanayinin gelişim sürecinin detaylarının gelecek nesillere aktarılabilmesine olanak vermek için bu zamanı taşıt mirasımızın korunmasıdır.

Bu amaçla ülkemizin ilk internasyonal klasik otomobil festivalini gerçekleştireceğiz. Festivalimizde, her biri kültürel miras olarak değerlendirilmesi ihtiyaç duyulan, dönemlerine damgasını vurmuş, günümüzün klasikleşmiş araçlarını, tutkunlarıyla buluşturacağız ve onları görsel bir şölen içinde ağırlayacağız. Sergileyeceğimiz klasik araçlar, Türkiye’de ve yurt haricinde etkinlik gösteren klasik vasıta kulüp üyelerinin, klasik vasıta koleksiyonerlerinin, galeri sahiplerinin ve klasik severlerin, haiz oldukları en nadide klasiklerinden oluşacak. Festivalimize ek olarak KKTC, İsveç, Hollanda, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya ve Kosova’dan klasik otomobil kulüpleri de katılacak.”

Antika Otomobil Federasyonu Genel Sekreteri İlker Tayalı, klasik tutkunlarının festivalde hususi araçları görmenin yanında haiz oldukları klasiklerini satabileceklerini yada müzayedeye katılabileceklerini de kaydederek “Federasyon olarak temel ilkemiz, klasik araçları sevdirmek ve farkındalık yaratmak. Bunun yanında gerçekleştirilecek seminer ve eğitimlerle görüş ve deneyimler paylaşılacak. Bununla beraber genç nesillere otomobil endüstrisinin kat etmiş olduğu yolu göstermek acısından da festivalin oldukca yararlı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Ziyaretçiler Klasikleri Kontrol Edecekler

Ziyaretçilerin, klasik otomobiller ile fuar çevresi sürüş imkanı da bulacakları  festivalde ek olarak sürpriz etkinlikler de gerçekleştirilecek. Klasik otomobiller ve Yeşilçam etkinliği, her türlü yedek parçanın ve aksesuarın bulunacağı bit pazarı, konserler ile Drive in Movie /Açık Hava Otomobil Sineması da festival etkinlikleri içinde bulunuyor.

Kara Şimşek’in “Kitt”i de Geliyor

29 Haziran – 1 Temmuz 2018 tarihleri içinde 3 süresince festivale gelenleri geçmişe uzanan bir yolculuğa çıkaracak olan “Klasik Otomobil Festivali’’nde Fenomen dizi Kara Şimşek’te kullanılan Pontiac Transam, Harry Potter’ın  1965 Ford Anglia’sı, Batman’in Batmobile’i, Marilyn Monroe’nun Thunderbird’i, Tatlı Dillim filmimizde Parlak zeka Alasya’nın kullandığı 1960 model Impala, Sürücü Nebahat filmimizde Fatma Girik in kullandığı 1952 model Desoto, Ayhan Işık’ın 1966 model Mercedes’i, Sadri Alışık’ın 1957 Chevrolet’si Hulusi Kentmen’in 1956 model otomobili başta olmak suretiyle yüzlerce klasikler de sergilenecek. Ek olarak kamyonlar  ve eski otobüsler de festivalin en nadide araçlarından olacak. Üç gün sürecek festivalin giriş tutarı 15 TL olarak belirlenirken, biletler biletix ve kapı girişinde temin edilebilecek.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE